Ako uviazať kravatu
Ako uviazať kravatu

Kravata, slovo pôvodom z Chorvát (Cravat) je dnes najbežnejšou súčasťou pánskeho spoločenského odevu. Jej história sa datuje už k 17. storočiu, kedy sa chorvátske dievčatá lúčili so svojím milým odchádzajúcim do vojny. Ako darček im venovali svoj šatku, ktorú mávali prehodenú cez ramená. Mládenci si ju hneď viazali okolo krku. Jednoduchá slučka dámskej šatky sa rokmi zdokonalila až na neuveriteľných 85 variantov uviazania kravaty. V nasledujúcom prehľade sú návody na 4 najbežnejšie typy viazania kravát.


  • Uzol WINDSOR - Odporúčame, ak máte pred sebou dôležitú schôdzku či pohovor. Windsor je hrubší, širší a trojuholníkový a mal by zdôrazňovať sebavedomie a dôveryhodnosť osoby. Návod ako uviazať kravatu uzlom Windsor si môžete prezrieť na nasledujúcom videu:

 

  • Uzol polovičný WINDSOR - Skromnejšia a modernejšia verzia uzla Windsor. Vhodný ku každej košeli do obleku. Najvhodnejšie je vytvorený z ľahkej a širokej kravaty. Návod ako uviazať kravatu polovičným uzlom Windsor je v nasledujúcom videu:


 

  • Uzol LONG (Four in hand) - Vhodný pre košeľu s golierom s dlhšími špičkami, moc sa neuťahuje. Odporúča sa pre vysokého muža s kratším krkom, pretože svojím tvarom krk opticky predĺži. V nasledujúcom videu si pozrite návod ako uviazať kravatu s uzlom long:

 

  • Uzol PRATT (Shelby) - Vhodný pre vysokých mužov rovnako ako u uzla Long. Neodporúča sa u kravát z tenkých materiálov, pretože by uzol bol malý a nevýrazný. V nasledujúcom videu je návod ako uviazať kravatu s uzlom pratt: